B
images
images
Hi̇poterapi̇ | Ege Atlı Spor Kulübü

Hipoterapi

Hipoterapi

Hipoterapi

Hippoterapi olarakda bilinen veyahutta at eşliğinde terapi olarakda adlandırılan bir eğitim türüdür. fiziksel, duygusal veya zihin bozukluğu olan hasta gruplarında uygulanan bir eğitim türüdür. İyileşme ve gelişim sağlamak amacıyla atın hareketlerinden yararlanan bir tedavi stratejisidir.

Atın hareketleri değişken, ritmik, tekrarlayıcı ve çok yönlü dür. At binerken destek yüzeyinin dinamik yani hareketli olması denge, postural kuvvet ve dayanıklılığın geliştirilmesi için idealdir.

Atın hareketleri aynı zamanda mükemmel şekilde module edilmiş vestibuler, proprioseptif, taktil ve vizuel girdiler sağlar. Atın hareketleri postural kontrol, duyu sistemleri ve motor planlamada kolaylık sağlayarak koordinasyon, zamanlama, motor yanıtların düzenlenmesi, solunum kontrolü duyu bütünlüğü ve dikkat isteyen becerilerin geliştirilmesine olanak sağlar.

Atın hareketleri aynı zamanda, bu hasta gruplarında günlük yaşam becerilerini destekleyen nörofizyolojik sistemlerin uyarılmasında da kullanılabilir. Şu durumlarda Hipoterapi uygulanır.